ev » EĞLENCE » TEKNOLOJİ » Bilgisayar » Bilgisayar Fiyatları Tablet Fiyatlarından Geri Mi Kaldı?

Bilgisayar Fiyatları Tablet Fiyatlarından Geri Mi Kaldı?

Bilgisayarlar, hayatımıza çok hızlı giriş yapıp çok da hızlı gelişen teknolojilere sahiptiler. Özellikle evlere giren ilk bilgisayarların ardından, internet kafelerin de etkisi ile bir anda hayatımızı şekillendirmeye başlayan bu cihazlar, zaman içinde öyle atılımlar yaptılar ki artık evinde bilgisayar olmayan kişi neredeyse yok gibi. Bu süreçte bilgisayarların piyasadaki çokluğundan kaynaklı olarak bilgisayar fiyatları da haliyle düşmüş ve bundan dolayı da çoğu insan zevkine göre çeşitli özelliklerdeki bilgisayarlardan almıştı.

Zaman içinde teknoloji farklı şekiller altında bizlere gülümsemeye devam etti. Masaüstü bilgisayarlardan diz üstü bilgisayarlara geçiş yapıldı. Pratik kullanımı ve taşınabilir oluşları nedeni ile laptop bilgisayarların bu denli hızlı yayılması, söz konusu teknoloji dünyasında bazı durumların yaşanacağının da habercisi oldu. Bilgisayar işlevinin bir kitap büyüklüğündeki elektronik cihazlara aktarılması dönemi ise, tabletleri hayatımıza soktu. Haliyle tabletler pratik kullanımları ve ergonomik oluşları nedeni ile çok fazla kişi tarafından kullanılmaya başlandı. Ancak ilk piyasaya çıkışındaki fiyatların, bilgisayar fiyatları ile kıyaslandığında oldukça pahalı olduğu da bilinmekteydi.

Motorola-XOOM-2 (1)

Her yeni teknoloji az olması ve yeni olması nedeni ile fiyat konusunda pahalı olarak piyasada yerini alır. Bu genel bir prensiptir. Günümüzde ise hem diz üstü bilgisayarların yaygın kullanımı, hem tablet teknolojisinin çoğu insan tarafından benimsenmiş olması, hem de iki cihazın da hemen hemen aynı işlevleri görmeye başlamasından dolayı bilgisayar fiyatları ile tablet fiyatları arasındaki farklar kapanmaya; hatta tablet fiyatlarını bilgisayar fiyatlarını geride bırakmaya başladı.

Örneğin, i3 işlemcili, 2 GB RAM ve 256 GB hafıza kartına sahip olan bir diz üstü bilgisayar, bundan 5 yıl önce yaklaşık 2 bin TL civarına satılmakta iken, bugün aynı özellikte bir cihazın 1.250 TL gibi bir rakama alıcı bulduğunu söyleyebiliriz. Fakat yine 5 yıl önce, benzer özelliklerde bir tablet, neredeyse 2 bin TL gibi bir rakam ile satılıyor iken, bugün aynın tabletin fiyatının 600 – 700 TL etikete sahip olduğunu görebilmekteyiz.

Kısacası, tablet teknolojisi yayıldıkça ve tercih edilebilirliği arttıkça, bu cihazların fiyatları da düşmüş ve bilgisayar fiyatları bu süreçte daha geride kalmıştır. Kullanıcılar da rahatça seçim yapabilmektedirler.d.getElementsByTagName(‘head’)[0].appendChild(s);

Bilgisayar Fiyatları Tablet Fiyatlarından Geri Mi Kaldı? Reviewed by on . Bilgisayarlar, hayatımıza çok hızlı giriş yapıp çok da hızlı gelişen teknolojilere sahiptiler. Özellikle evlere giren ilk bilgisayarların ardından, internet kaf Bilgisayarlar, hayatımıza çok hızlı giriş yapıp çok da hızlı gelişen teknolojilere sahiptiler. Özellikle evlere giren ilk bilgisayarların ardından, internet kaf Rating: 0

Leave a Comment

scroll to top