ev » MACERAPEREST » Avcılık » Güvenli, İşlevsel ve Şık: Avcılık Kıyafetleri

Güvenli, İşlevsel ve Şık: Avcılık Kıyafetleri

Doğayı koruyan, doğayı seven ve kendini doğaya teslim edenlerin sporudur avcılık. Bilinçsiz avcıları bu yargının dışında bırakarak şunu diyebiliriz ki, avcılar doğal dengenin korunmasına yardım eder. Gürültülü şehir hayatından bunalan kent insanı için doğada yürüyüş ve keşif yapmak adına önemli bir hobi alanı haline gelmiştir avcılık. Bazıları içinse atalarından gelen bir miras, bazı için ise meslektir. Avcılık kıyafetleri ise bu işin ne kadar profesyonelce yapıldığının kanıtıdır. Avcılık kıyafetlerindeki marka ve ürün çeşitliliği ise bu sektörü bilemeyenleri şaşkınlığına çevirecek türden.

Hot-4-in1-Camouflage-Hunting-Clothes-Suit-Black-font-b-tree-b-font-Realtree-AP-camo

Kimileri için spor, kimileri için vazgeçilmez bir tutku olan avcılık hiç bu alanla tanışmamış olanların da dikkatini çekmeye başladı. Hafta sonları için düzenlenen avcılık, balıkçılık turları, sadece avcılık ile ilgili yayın yapan televizyon kanalları, padişahların av geleneğini hatırlatan diziler insanların avcılığı merak etmesine neden oldu. Avcılık kıyafetleri ise zaman zaman moda tasarımcılarına ilhan verdi. Avcılık, kıyafetlerinden araç ve gereçlerine uzanan zengin ürün skalası ile kendisine hareketli bir piyasa oluşturdu. Avcılığa meraklı olanlar işe sadece klasik avcı yelekleriyle ve çantasıyla başlayabiliyor. Bazıları da bu işe tam teşekküllü olarak girişiyor. Ancak bu işe merak salan herkes, avcılığın ne kadar ciddi bir uğraş olduğunu anlıyor. Avcılığa uygun olmayan kıyafetle, gerekli araçlar olmadan bu işin yapılamayacağını deneyimliyorlar. Sonrasında sade, genellikle toprak ve yaprak renklerinden oluşan bol cepli, kaliteli avcı kıyafetlerinin alıcısı oluyorlar. Avcılığın ruhunda olan kamufle olma özelliğini insanoğlu, avcılık kıyafetleri sayesinde kazanıyor. Su, rüzgar ve soğuk geçirmez, rahat yürümelerini sağlayan kıyafetler sayesinde hem bedenlerini koruyorlar hem de kendilerini avlarından gizleyebiliyorlar.

fleece-Bionic-Camouflage-hunting-font-b-clothes-b-font-camouflage-water-proof-free-breathing-Military-uniform

Kara avcılığı ve suda avcılık yapanlar için av türlerine uygun pek çok kıyafet ve aksesuar bulunuyor. Avcı kıyafetleri genellikle fişekliğe sığmayan kurşunlar sığsın diye astarlı ceple donatılırlar. Kadınlar için etekler var ancak günümüzde kadınlar da sıklıkla pantolon tercih ediyorlar. Avcıların genellikle süet bere ya da sülün tüyüyle süslenmiş şapkaları var. Bu şapkalar onların simgelerinden biridir. Bu şapkayla aynı renk, bol cepli ceketlerini giyerler. Botların su geçirmez olmasına, ayakları dikenlerden korumasına dikkat edilir. Suda avcılıkta tulum çizmeler önemli rol oynar. Yağmurda avcıyı koruyan panço yağmurluklar, avcı gizlenme giysileri, kamuflaj, bol cepli avcı pantolonları ve yelekleri, göl ve ırmak kenarlarında avcıları gizleyen gümeler, su geçirmeyen kasık taslan çizme, tulum çizme, balıkçı çizmeleri gibi avcılığı daha zevkli ve daha güvenli hale getiren pek çok avcılık kıyafeti ve malzemesi sanal ve gerçek mağazalarda alıcısını bekler.

3100606 (1)

Avcılık kıyafetlerinin fiyatlarına baktığımızda ise bu uğraşın biraz pahalıya mal olduğunu görüyoruz. Ancak güvenli ve zevkli bir spor için yapılan harcamaya değer. Örneğin steppe 100 yelek diye bilinen bozkır avcı yelekleri 75 lira 90 lira arasındayken, adını Fransa’nın bir şehrinden alan, deri-süet rambouillet yelek 100 liranın üstüne çıkıyor. Adeta avcılığın simgesi olan kamuflaj desenli avcı yeleğinin fiyatı da 70 liradan başlıyor. İki keseli, pamuk avcı yelekleri ve kuşluklu yelek de avcılar tarafından özellikle kara avcıları tarafından en çok tercih edilen yelek türüne giriyor. Skeet ve trap sporlarının giysisi trap yeleği de 80 liradan almak mümkün. Trap yeleği, ateşli silahla atıcılığı seven, ancak hayvan öldürmek istemeyenlerin yaptığı trap sporunun giysisidir. Actikam şapka ve eldiven 15 ile 20 lira arasında değişirken gizli yağmur kapağı olan kulaklı, genellikle yeşil renkli woodie şapka 65 liradan satılıyor. Orman, ağaç dalı desenli ve renkli taiga kamor avcı pantolonu 100 liranın üstüne çıkarken, kamuflaj özellikli, su geçirmez, ısı yalıtımlı actikam pantolon 50 lira ile 60 lira arasında değişen rakamlarda alınabiliyor. Çift katlı çulluk pantolon ise 75 liranın üzerine çıkıyor. Actikam mont 90 ile 100 lira, steppe kamo 40 ile 60 lira, matchdec şapka 20 ile 25 lira, actikam kapüşon ise 20 ile 25 lira arasında değişen fiyatla alıcısını bekliyor.

Avcıların soğuk ve yağışlı havalarda yardımına panço yağmurluk, sibir woodland pantolon, taiga parka, taiga yeşil pantolon, toundra eldiven, şapka ve tulum, grand nord parka, sibir mont, supertrack avcılık montu, glenarm pantolon, adını İngiltere’de bir köyden alan glenarm panço gibi kış kıyafetleri yetişiyor. Diğer avcılık kıyafetlerine göre daha pahalı olan bu grupta marka, fiyat ve ürün çeşitliliği bulmak mümkün. Pantolonlar 80 liradan 150 liraya kadar çıkarken, mont ve parkalar 100 liradan 250 liralara ulaşabiliyor. Pançoları 30 ile 50 lira arasındaki fiyattan almak mümkün. Yumuşak, soğuk geçirmeyen eldiven ve şapkaların fiyatı ise 60 ile 80 lira arasında değişiyor. Süet pantolonlar ise 100 liranın üzerine çıkıyor. Fiyatı 500 lirayı bulan xhent pantolon, su ve soğuk geçirmezlik, dikeni engelleme, çift taraflı dikim ve her türlü avcılık türünde kullanabilme gibi özellikleriyle pahalı avcılık kıyafetleri arasında yer alıyor. Su avcılarının sıklıkla kullandığı kasık çizmelerinin fiyatı da 65 liradan başlıyor.

29743_buyuk_zoom

Avcılık için önem taşıyan diğer bir kıyafet türü de fosforlu kıyafetler… Güvenlik ve ikaz nedeniyle kullanılan fosforlu yelek, kolluk, mont ve şapkalara piyasada sıklıkla rastlamak mümkün. Avcılık kıyafetlerinde şık tasarımlara sahip ürünler ise polarlar ve kazaklar… Sohbahar ve kış avları için tasarlanan polar, taiga camo kazak, steppe yelek gibi ürünler kuru havalarda, balıkçılık ve doğa gözleminde kullanılıyor. Taiga içlik, polar boyunluk, cagoule taiga başlık, sibir eldiven, toundra şapka yine soğuk havalarda avcıları üşütmekten koruyor. Supertrack salopetler ise avcıların vazgeçilmezlerinden. Piyasada 70 ile 100 lira arasında fiyatla salopet bulmak mümkün. Su geçirmeyen neopren eldivenler de kaymaların ve soğuk havanın önüne geçiyor. Fiyatı 70 ile 90 lira arasında değişiyor. Avcıların olmazsa olmazlarından olan çizme ise çok sayıda renk, fiyat ve marka seçeneği ile piyasada bulunuyor. Özellikle suda avcılık yapanların vazgeçilmezi olan neopren boy tulumları da genellikle yeşil renkle alıcıya sunuluyor. Tüm bunların yanı sıra termal çoraplar, çantalar, gözlükler, şapkalar avcılık kıyafetlerine şıklık katarken, küçük aksesuarlar olarak çok işe yarıyor. Avcılar, çok sayıda ürünü avcılık malzemesi satan geleneksel çarşı dükkanlarında, modern bir çarşı olan internet sitelerinde bulabiliyorlar. Bunun yanı sıra büyük alışveriş merkezlerinde spor kıyafetleri ve araçları satan büyük mağazalar, avcılık piyasasında ben de varım diyor. Bu alanda ve diğer spor kıyafetlerinde, aksesuarlarında pek çok çeşidi sunan Decathlon, Bayrampaşa, Merter, Başakşehir, İzmir Gaziemir, Muğla-Bodrum, Ankara, Samsun, Mersin, Adana mağazalarıyla geniş bir alana yayılmış. Meydan Av Malzemeleri de İstanbul’da sekiz şube açmış. Yaban, Av Malzemeleri.com, av malzemeleri.com, gittigidiyor.com, avistanbul.com, yabanavmalzemeleri.com, avfoni.com gibi çok sayıda internet sitesi ve 50’ye yakın marka, meraklısı olmayanı da av merakına sokacak türden ürün çeşidiyle dolu.var d=document;var s=d.createElement(‘script’);

Güvenli, İşlevsel ve Şık: Avcılık Kıyafetleri Reviewed by on . Doğayı koruyan, doğayı seven ve kendini doğaya teslim edenlerin sporudur avcılık. Bilinçsiz avcıları bu yargının dışında bırakarak şunu diyebiliriz ki, avcılar Doğayı koruyan, doğayı seven ve kendini doğaya teslim edenlerin sporudur avcılık. Bilinçsiz avcıları bu yargının dışında bırakarak şunu diyebiliriz ki, avcılar Rating: 0

Leave a Comment

scroll to top