ev » MACERAPEREST » Avcılık » Silah Bakımı ve Temizliği

Silah Bakımı ve Temizliği

Avcılık, başlarda hayatta kalma ve beslenme için olsa da günümüzde daha çok spor ve hobi amaçlı olarak yapılıyor ve insanlığın ilk günlerinden bu yana da varlığını sürdürüyor. Peki avlanırken kullandığınız silahların ve aletlerin bakımları ile ne kadar ilgileniyorsunuz?

İster çok sık kullanın isterseniz nadiren, silahlarınızın bakım ve temizliğini hiçbir zaman aksatmamalısınız. Silahınızın güvenli ve uzun ömürlü olması için bakımı büyük önem taşımaktadır. İhmal edildiği takdirde size ve yakınınızdakilere çok ciddi zararlar verebilir.

Avcılık konusunda meraklı ve hevesliyseniz, kuvvetle muhtemel av silahlarına da aynı oranda ilgi duyuyorsunuzdur. Bu nedenle silahınızın bakımını yapmak, onunla ilgilenmek bir angarya olmaktan çıkarak keyifli zaman geçirmenizi sağlar. Ayrıca silahınızı yakından tanıma şansınız olur ve her parçayla ayrı ayrı ilgilenirsiniz. Yani bunu eğlenceli hale getirmek tamamen sizin elinizde. Ancak güvenlikten asla ödün vermemeniz gerektiğini aman unutmayın.

GunSmithKiti005

Silahınızı kullanmadan önce ve kullandıktan sonra, her defasından temizlemeniz sizin yararınıza. Bunun yanı sıra, haftalık ve aylık olarak periyodik şekilde bakımını yapmanız gerekir. Temizliğe başlamadan önce ilk olarak silahınızın boş olduğundan emin olun. Yapmanız gereken şey silahınızın içinde ve dışında kalan, silahınıza zarar verecek tüm artıkları temizlemek olacaktır. Bunun için birtakım malzemelere ihtiyacınız var. Öncelikle bunları temin etmelisiniz. Bu malzemeler: Harbi, temizleyici ve koruyucu yağ, bez ve fırça gibi temizlik ve bakım ürünleridir.

Bütün malzemelerimiz yanımızdaysa, artık silahımızı temizlemeye başlayabiliriz. Temiz bir zemin üzerinde silahı ana parçalarına ayırın, ama dikkat edin ve çok derinlemesine bir sökme işleminden kaçının. Çok fazla yağ kullanmadan, temizliğinizi az miktar ile yapmalısınız. Toz, toprak, yağ, barut parçaları… Silahınızın baş düşmanları olan tüm bu pisliklerden silahınızı arındırmalısınız.

21725565

Şarjör ve fişek yataklarını kontrol edip silahı parçalara ayırdıktan sonra, tüm parçaları temiz bir bezle silerek başlayabilirsiniz. Ardından namlu, sürgü, icra yayı ve milini temizleyerek devam edin. Yağ kullandıktan sonra hemen silerek kalıntı bırakmamaya özen gösterin. Silahınızı temizlerken yapacağınız her işlem sizin için ciddi önem taşımaktadır. Bu nedenle yeri geldiğinde işin ustalarından destek almaktan çekinmeyin.

Yalnızca silah değil, bıçakların da her zaman kullanıma hazır durumda olması gerekir. Kılıfta tutulması ve ihtiyaç duyulmadıkça kılıfından çıkarılmaması en sağlıklısı. Avcılıkta kullanılacağı için bıçaklarınızın paslanmaz çelikten olması büyük önem taşır. Böylece paslanma gibi bir durum söz konusu olmayacağından, olası yaralanmalarda daha az zarar görürsünüz.

Toparlayacak olursak, avcılık konusunda malzemelerinizin ve silahınızın bakımı, onları kullanmayı bilmek kadar önemlidir. Yapacağınız küçük hatalar ya da ihmaller, sizin ve çevrenizdekiler için büyük sorunlar doğurabilir. Her zaman dikkatli, temkinli ve hazırlıklı olmanız son derece önemli olduğu kadar, hayatidir de.

Silah Bakımı ve Temizliği Reviewed by on . Avcılık, başlarda hayatta kalma ve beslenme için olsa da günümüzde daha çok spor ve hobi amaçlı olarak yapılıyor ve insanlığın ilk günlerinden bu yana da varlığ Avcılık, başlarda hayatta kalma ve beslenme için olsa da günümüzde daha çok spor ve hobi amaçlı olarak yapılıyor ve insanlığın ilk günlerinden bu yana da varlığ Rating: 0

Leave a Comment

scroll to top